Prelekcje/Panele

To co wyróżnia konwenty i festiwale fantastyki na tle innych imprez rozrywkowych to obecność bloków prelekcyjnych. Już teraz możemy zapowiedzieć 2-3 sale gdzie nie tylko będziecie mogli spotkać się z autorami książek (znanymi i debiutującymi) ale także wziąć udział w konkursach, panelach dyskusyjnych a także fascynujących prelekcjach prowadzonych przez prawdziwych pasjonatów! 

Prelekcje
 

Dothraki, klingoński, polski - albo coś nowego

Bartosz “Pingijno” Wróbel

Językotwórstwo. W tej (teraz obiecuję, że punktualnej) prelekcji będę chciał rozwinąć koncept conlangów - Na ile jest potrzebna obcość dialogów w świecie fikcyjnym? Jak to się w ogóle robi? "Ergatywność"? Wprowadzać niespójną dziamganinę czy postarać się uegzotycznić obcą kulturę? Czy Simlisz i Dovahzul są conlangami?Krwawe rzemiosło.Kat oprawca czy sługa sprawiedliwości? Jak palono czarownice czyli czary gusła i płonące stosy.

kat krakowski Michał zwany Smutnym vel Smutny Michał oraz Nataniel Kubowicz- Lupa

W prelekcji uczestniczą dwie osoby. Kat i pomocnik. Jest też opcja prezentacji postaci kata oraz narzędzi po prelekcji. Prelekcja dotyczy kata jako uczestnika ówczesnej mu społeczności miejskiej na przykładzie miasta Krakowa. Wszystkie informacje mają źródła historyczne. Fakty i mity związane z katem i czarownicami. Historia katostwa zaczyna się ponad 2 tys lat temu i trwa do dziś. W trakcie prezentowane są narzędzia katowskie takie jak: oryginalny miecz katowski, topór katowski, stryczek , koł (czyli pałka) do łamania kołem.

 

Magią w nad-świetlną

Marcin “Mafia” Danielewicz

Buum. Dwóch krępych wojowników zderzyło się mieczami w momencie gdy niebo przeciął naddźwiękowy ścigacz. Zastanawiałeś się co się stanie gdy Sci-Fi zderzy się z Fantasy. NIE? To przyjdź i dowiedz się…

 

Tymczasem w Karczmie

Marcin “Mafia” Danielewicz

Hej. Nazywam się Marcin i też gram w papierowe RPGi. Jeśli chcesz pogadać o tym co lubisz i preferujesz w tej rozrywce to zapraszam. Mile widziani doświadczeni i niedoświadczeni RPGowcy (XP i tak dostaniecie). Podzielcie się swoją wiedzą, zapraszam.

 

Wiedzówka z Hearthstone

Aleksander Łosiń/Michał Moskalik

Konkurs wiedzy z popularnej gry karcianej Hearthstone od studia Blizzard. Uczestnicy będą musieli wykazać się znajomością wielu kart. Zadania będą graficzne czyli odgadnięcie karty po samym obrazie lub opisie bądź odgadnięcie opisu danej karty jak i dźwiękowe czyli odgadnięcie o jaką kartę chodzi przez usłyszany jej dźwięk.

 

50 Twarzy Batmana

Filip Radomski

Panel dyskusyjny poświęcony różnym przedstawieniom postaci Batmana w komiksach, grach i filmach.

 

Stwórzmy razem grę rpg!

Damian “Dante” Rosik / Oliwia “Lafrenze" Kaczor

W ciągu kilku godzin stworzymy razem gre rpg w klimatach fantasy/sci-fi/innym. Od budowy map, przez tworzenie npc, po fabułę! Ale to w głównej mierze zależeć będzie od was jak potoczą się losy bohaterów i jak będzie wyglądała ostateczna gra!

 

Kurs przetrwania dla podróżnika w czasie.

Gerard “Wilk” Łagowski

Nawiązując do tematu wydarzenia, pragnę przeprowadzić ,,szkolenie" z technik przetrwania dla osób które stawiają pierwsze kroki przy podróżach w czasie."

 

Archeologia okiem archeologa czyli być albo nie być Indiana Jonsem

Michał Rolski

Niemal każdy marzył kiedyś o tym żeby zostać archeologiem. Zdecydowana większość jednak wyrosła z tego w wieku lat kilkunastu. Ale nie wszyscy... Poznajcie jak wygląda codzienność archeologa. Czy faktycznie używamy wyłącznie pędzelków w pracy? Co kryje nam się pod stopami? Czy często uciekamy przed toczącymi się głazami? I czy można poczuć emocje znane z filmów o Indiana Jonesie w prawdziwym życiu i pracy? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć, jako bezpośredni uczestnik życia codziennego archeologa.

 

Poradnik: Jak ustrzec się Złego. Przedmioty i zwyczaje apotropaiczne w przeszłości

Michał Rolski

Złe od zarania dziejów czyhało na ludzi. Utopce w wodzie, południce na polach, latawce w przestworzach. I cała masa diabłów na dokładkę, które tylko czekają żeby wykraść duszę. Jak się przed nimi bronić? W paru słowach i kilku obrazkach postaram się przedstawić stare, często zapomniane zwyczaje, które miały chronić dom i jego mieszkańców przed Złem. Masz problem z mamunami? Wycie wilkołaków z sąsiedztwa doprowadza cię do szału a zmory znowu nie dawały ci spać? Zajrzyj koniecznie i dowiedz się, jak się przed nimi bronić!

 

Jak TO się drzewiej robiło czyli o życiu seksualnym w przeszłości

Michał Rolski

Wielu wydaje się, że obecnie żyjemy w najbardziej wyzwolonych pod względem seksualnym czasach. Że praktycznie wszystko co znamy, to wymysł ostatnich lat a wcześniej ludzie zupełnie o tym nie myśleli. Nic bardziej mylnego! Dewiacje, orgie i najróżniejsze zachowania seksualne były znane i praktykowane od setek lat niemal na całej kuli ziemskiej. Zapraszam na przegląd najciekawszych (i często zupełnie nieznanych) faktów związanych z TYM aspektem życia ludzkiego.

Prelekcja tylko dla pełnoletnich ;)

 

Bombowe Kalambury

Przemek “Zebu” Gładkiewicz

Kalambury z Kapitana Bomby, dokładnie takie jak rok temu, a nawet dwa lata temu, tylko trudniejsze.


Jak przetrwać atak terrorystyczny

Filip Zarzycki

Wykład przedstawiający zachowania oraz procedury pozwalające rozpoznać oraz przetrwać w przypadku ataku terrorystycznego dla cywili.

 

I ślubuję Ci miłość, wierność i że Cię nie opuszczę aż do końca questa!

Karolina Rolska “Crimson Lily”

W życiu każdego człowieka i nie-człowieka przychodzi moment kiedy czas stanąć na ślubnym kobiercu. Co jednak zwiastuje ślub dwójki osób dla których postrzeganie świata to nie tylko uniwersum w którym żyjemy? Jak może wyglądać wesele ludzi zakochanych w sobie i universum? A może szukasz niekonwencjonalnego rozwiązania sztampowego "wesela"? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie właśnie na tej prelekcji!


 

Aż zapiera dech w piersiach-czyli o gorsetach słów kilka

Karolina Rolska “Crimson Lily”

Wokół gorsetów od stuleci narastają mity i legendy. Dla jednych jest to symbol zniewolenia kobiet, dla innych emanacja płci żeńskiej. Jak jest naprawdę? O ewolucji gorsetów, dobieraniu rozmiaru i historii gorseciarstwa opowie polska gorseciarka Crimson Lily.

 

Magia przez szkło - sztuka filmu i fotografii

Maciej “BitWolf” Kwietniewski

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego użyć i w jaki sposób wykorzystać w pełni swój aparat by móc uchwycić chwile tak jak to sobie wyobrażasz, to tutaj poznasz podstawy i zasady które ci są do tego potrzebne. Poruszone zostaną tematy trójkąta ekspozycji, trybu Auto którego nie powinno się używać i akcesoriów które pomogą ci zrobić perfekcyjne zdjęcie.Wielki Konkurs Soundtrack'ów vol.5

Kamil “Czepski” Jastrzębski

Piraci z Karaibów? Nie... Mass Effect? Nie... Tetris? A może Harry Potter? Na pewno już gdzieś to słyszałeś. Zapraszam Serdecznie na konkurs znajomości soundtrack'ów! Do rozpoznania pojawią się znajome uszom melodie, zarówno z filmów, jak i gier. Od popularnych motywów, które rozpozna każdy, po zagwozdki sprawiające problem nawet największym melomanom. Dwieście piosenek z wszelakich ekranizacji oraz setka z gier - razem prawie osiemnaście godzin muzyki! Jak dobrze jesteście przygotowani? Wytężcie słuch!

 

Pomaluj goblina 3 - Warsztaty z malowania modeli

Piotr “Durley” Durlik

Nie wiesz jak zacząć przygotowywać modele do różnych gier? Malowanie figurek wydaje się czarną magią? Te warsztaty odpowiedzą na te pytania i pomogą ci zacząć swoją przygodę z figurkami.

 

10 lat MCU - Wiedzówka z filmów Marvela dla początkujących

Piotr “Durley” Durlik

Quiz z filmów Marvela. Jeżeli widziałeś je chociaż raz, nadajesz się w sam raz.

 

Łowca Androidów – problem sumienia i człowieczeństwa

Kamil Sasal

Wystąpienie będzie składało się z krótkiego wstępu w postaci omówienia książki „Blade Runner” Philipa P. Dicka oraz filmu „Łowca Androidów” (1982/2017). Następnie omówienie problematyki dotyczącej sumienia oraz szeroko pojętego człowieczeństwa w kulturze. Całość będzie dotyczyła próby odpowiedzi na pytanie czy postęp jest próbą ucieczki od naszej niedoskonałości?

 

Chemtrail i reptiliańske roboty, czyli najlepszych teorii spiskowych opisanie.

Iwo Ryszkowski

Czy wiedzieliście że smuga zostawiona przez samoloty to tak naprawdę niebezpieczne chemikalia, że szczepionki wywołują autyzm, a świat jest rządzony przez niewidzialne jaszczurki żyjące w chmurach? Nie? No to czas żebyście się obudzili wy owce! Na tym panelu poznacie prawdę o świecie którą ukrywa przed wami żydo-iluminackie konsorcjum sprzedawców globusów.

 

Dziury fabularne i nieścisłości w Harrym Potterze

Iwo Ryszkowski

Jeśli jesteś fanem Harrego Pottera, lub uwielbiasz znajdować najmniejsze nawet imperfekcje w każdym dziele z jakim masz styczność, albo po prostu się nudzisz i nie masz nic do roboty, jest to panel dla ciebie. W ramach tej prelekcji dowiesz się jakie błędy zostały popełnione przez JK Rowling w czasie 10 lat ponad 1 000 000 słownej serii.

 

Bitwa o Endor- i co dalej?

Kacper Błaszczyk

Czy po upadku Imperatora Palpatine'a, Imperium Galaktyczne złożyło broń? Nic podobnego! To właśnie po tym wydarzeniu rozpoczęły się prawdziwe walki o galaktykę. Jak to w ogóle możliwe, że powstał Najwyższy Porządek? Jakim cudem Nowa Republika nie dała sobie rady? Jak wyglądały bitwy o planety takie jak Bespin? Wszelkie wątpliwości zostaną wyjaśnione na tej prelekcji.

 

Pomiędzy arkuszem a ekranem - studium (niekoniecznie) przypadku

Łukasz Bilski

Komiks vs Ekran. Marvel/MCU/Netlixverse vs DC/DCEU/ARROWVERSE. Bohaterowie, których kochamy lub nienawidzimy, w różnych odsłonach i wersjach. Czy ekranowe kreacje są lepsze czy gorsze od pierwowzoru? Czy produkcje kinowe stoją na wyższym poziomie niż te ze srebrnego ekranu? O tym i kilku jeszcze dylematach podyskutujemy wspólnie.

 

Pauper - Budżetowy format czy Mini-Legacy

Jakub Laskowski

Prelekcja przedstawiająca jeden z formatów karcianej gry kolekcjonerskiej Magic the Gathering. Istnieje wiele opinii o nietypowym formacie zwanym Pauper, w którym talie składają się z samych commonów (kart częstych). Dwie najpopularniejsze z nich to: budżetowy format dla początkujących i tak zwane "Mini Legacy" czyli mniejsza wersja jednego z najbardziej skomplikowanych i wymagających formatów w grze. Która z nich poprawnie odwzorowuje format? O tym już na prelekcji. zapraszam starych wyjadaczy Magica jak i początkujących graczy.

 

Design Świata Przyszłości w Filmach i Grach

Sebastian “SebastianOrf3” Raczyński

W filmach Science Fiction ukazywany jest nam świat gdzie ludzie mają mechaniczne kończyny, korzystają z inteligentnych robotów i latają do odległym planet. Mimo to, często widzimy ich w chodzących w strojach i poruszających się samochodami z lat 80. Na tym panelu chce przedstawić najlepsze przykłady filmów i gier, gdzie patrząc tylko na otoczenie mamy wrażenie że akcja dzieje się w przyszłości, a nawet jest duże prawdopodobieństwo że tak kiedyś będzie wyglądał świat.

 

Współczesna fantastyka? Marketing

Agnieszka “Agi” Lasota, Paulina “Kono” Konieczna

Czy znasz fantastyczne formy, które większość populacji łyka jak młode pelikany - kompletnie nie mając świadomości, co się dzieje? Przyjdź, posłuchaj, oceń, przekonaj się sam, czy marketing jest współczesną fantastyką.

 

Gadżety i kolekcje "Star Wars"

Hubert “Scott_Lang” Belon

Najbardziej absurdalne gadżety i wyjątkowe kolekcje ze świata "Star Wars".

 

Thanos w MCU

Hubert “Scott_Lang” Belon

Dlaczego Thanos to najlepszy, najbardziej kompletny złoczyńca współczesnego kina superbohaterskiego?

 

Trzej bohaterowie fantastyczni = trzy procesy karne

Agnieszka “Agi” Lasota, Paulina “Kono” Konieczna

Zastanawiałeś się kiedyś, czy pod bohaterskim płaszczykiem herosa nie kryją się niecne postępki? Czy bohaterów nie obowiązują zasady „zwykłych” ludzi? A gdyby tak wybrać parę zachowań i ocenić je zgodnie z polskim prawem karnym? Jesteś ciekawy - przyjdź na proces…

 

Quo vadis Domine branżo gier?

Piotr “Bezimierz” Salwa

Czy gry są wciąż grami? Czy jedynie "usługą"? Dokąd zmierza nasza branża? Jesteście ciekawi? To dobrze! Zapraszam na burzę mózgów! Jeśli kupicie loot boxa to może wylosujecie ekstra boost do rozkminy (Żartuję xD)

 

Marvel, a mitologia, czyli Thor w dwóch wydaniach

Michał “Hiro” Serwicki

Jesteś fanką/fanem Marvela? Uwielbiasz Thora? A może oglądasz filmy tylko dla Lokiego?

Jeśli tak, to najwyższa pora, aby poznać podobieństwa i różnice między komiksowymi bohaterami, a ich mitologicznymi pierwowzorami.

 

Co nam dał TM -Semic i dlaczego to była frajda ?

Piotr “Xavier83” Bąbka

Jeśli urodziłeś się w latach 80-tych to bez wątpienia jako nastolatek miałeś styczność w kioskach Ruchu z komiksami wydawnictwa TM-Semic. Na panelu przedstawię jakie interesujące historie mieliśmy przyjemność poznać z udziałem X-Men, Spider-Mana, Punishera, Batmana oraz Supermana dzięki temu wydawnictwu. Zapraszam serdecznie na panel bez zbędnego gadania o historii wydawnictwa a o tym jaką frajdę Nam dały historie i wciąż dają!

 

Wiedzówka ogólnopopkulturowa

Anna “Ancymon” Daszewska

Wiesz gdzie kręcono sceny z Królewskiej Przystani?Czego dotyczy sen Ciri na początku Krwi elfów?Chcesz sprawdzić swoją wiedzę? Zapraszam :)

 

O kostiumach z Gry o tron

Anna “Ancymon” Daszewska

W oczekiwaniu na kolejny sezon przyjrzymy się kostiumom najważniejszych postaci.

 

Tym jeszcze nie grali - czołgi, których nie ma w World of Tanks

Jacek “Jaco” Hożejowski

Subiektywny wybór czołgów, których w World of Tanks jeszcze nie było.

 

Akademia Mistrzów - ABC prowadzenia gier RPG

Artur “SySCR” Jeziorski

Prelekcja przeznaczona dla osób chcących zostać Mistrzami Gry lub stawiających pierwsze kroki w tej roli. Pierwsza z dwóch prelekcji obejmuje zagadnienia:

Współgracze, czyli z kim grać i na jakich zasadach.

Scenariusz, czyli skąd brać pomysły i jakimi narzędziami się wspomagać.

Sesja, czyli jak prowadzić, jak opisywać świat i jak odgrywać NPC.

 

Akademia Mistrzów - Jakie gry RPG powinno się prowadzić

Artur “SySCR” Jeziorski

Prelekcja przeznaczona dla osób chcących zostać Mistrzami Gry lub stawiających pierwsze kroki w tej roli. Druga z dwóch prelekcji obejmuje zagadnienia:

Systemy, czyli co prowadzić i jak znaleźć to co się lubi.

Narzędzia, czyli czego używać do wzbogacenia swoich sesji.

 

Modern dla każdego

Krzysztof “Mas” Mastykarz

Często graczom MtG wydaje się że modern to wyższy poziom gry który wymaga niesamowitych nakładów finansowych zwłaszcza się tak wydaje graczom grającym niedługo w Mtg ale to nie jest prawda. Te i inne zawiłości tego formatu oraz jak grać w miarę tanio i efektywnie w ten format wyjaśnię podczas projekcji bo nie wygląda to tak tak strasznie pod względem budżetowym jak się niektórym wydaje.

 

Kiedy fizyka zmienia się w magię

Artur “SySCR” Jeziorski

Jak mawiał Artur C. Clarke "Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii". Ludzkość posiadła i poznała już wiele sekretów przyrody, ale wciąż odkrywamy kolejne. Zapraszam uczestników na podróż przez świat substancji i technologii - zadziwiających, przerażających, a czasem niebywale pięknych. To co je łączy, to że jakiś czas temu wszystkie z nich zostałyby uznane za czary.

 

GameDev dla początkujących!

Olga “Skowronek” Skowroń

Pogadanka o tym jak postawić pierwsze kroki w branży gier. Na jakie eventy warto się wybrać, gdzie szukać pracy, kursów bądź warsztatów. Te i inne informacje zostaną przedstawione z punktu widzenia osoby nowej w gamedevie, ale z małym, osobistym bagażem doświadczeń.


Quiz wiedzy z Marvela

Wiktoria “Wikusz” Galera

Kochasz filmy z universum Marvela, a może jesteś oddanym wieloletni fanem ich komiksów któremu wydaje się że wie już wszystko na ich temat. Nie jest to istotne, pytania będą czerpać z każdej z tych grup. Jeśli uważasz się za fana Marvela przyjdź i sprawdź się !

 

Ewolucja kostiumu superbohaterskiego na wybranych przykładach.

Wiktoria Galera

Skąd twórcy zaczerpnęli inspiracje by znani superbohaterowie wyglądali tak jak dzisiaj . Czemu superman nosi pelerynę ? Jak to się stało że batman ma białe oczy w komiksach ? Jak przez lata ewoluowali jedni z największych herosów ? Tę oraz wiele innych historii poznacie , jeśli zechcecie pojawić się na tym panelu.

 

Słownictwo Komiksowe

Piotr “Durley” Durlik

Jeżeli nie wiesz czym są tie iny, crossovery czy też może imprinty to ta prelekcja jest dla ciebie.