Prelekcje/Panele

To co wyróżnia konwenty i festiwale fantastyki na tle innych imprez rozrywkowych to obecność bloków prelekcyjnych. Już teraz możemy zapowiedzieć 2-3 sale gdzie nie tylko będziecie mogli spotkać się z autorami książek (znanymi i debiutującymi) ale także wziąć udział w konkursach, panelach dyskusyjnych a także fascynujących prelekcjach prowadzonych przez prawdziwych pasjonatów!

Poniżej spis prelekcji, ktróre pojawią się na tegorocznym Sabacie! 

I am Iron Dome. Izraelski high-tech

Krzysztof "Puchaczytacz" Sadowski

Izraelska technologia. Wykorzystywana w wojsku, medycynie, rolnictwie, komunikacji. Tak, pogadamy o Mosadzie.


 

Jak zrobić cosplay i nie zbankrutować?

Kinga "Mijinko" Suchenia

Cosplay jako hobby zawsze kojarzył ci się z czymś strasznie drogim, dlatego bałeś się zacząć? A może już się w to bawisz i poświęcasz na to dosłownie wszystkie swoje oszczędności? Fakt, cosplay to kosztowne zajęcie, ale mimo wszystko istnieją rozmaite sposoby, żeby troszkę pieniędzy tu i ówdzie zaoszczędzić. Jako przykładne polskie cebule opowiemy wam jak i gdzie szukać materiałów i akcesoriów potrzebnych do stworzenia stroju, tak żeby jak najmniej obciążyły one wasze portfele, a efekt końcowy był nadal na zadowalającym poziomie.


 

Prowadzenie strony o RPG w Polsce od kuchni

Jakub "Sil" Węgrzynowicz

Widzimy strony o naszych pasjach codziennie. Newsy, ciekawostki, pomoce do sesji... To wszystko do nas dociera. Ale jak to jest prowadzić fanpage? Co cieszy, co martwi? Jak radzić sobie z hejtem ( i jak odróżnić go od konstruktywnej krytyki)? Jakie rzeczy przyciągają uwagę, czego się wystrzegać oraz jak jest z zyskami? O tym wszystkim szczerze wam opowiem.


 

Miasto w oblężeniu/kryzysie jak przetrwać.

Filip "Łysy" Zarzycki

Potencjalne scenariusze oraz techniki przetrwania sytuacji kryzysowych w mieście. Potencjalne zachowania wymagane do przetrwania w oblężonym przez przeciwnika mieście, ataku terrorystycznym czy katastrofie naturalnej czy społecznej. Każdy zastanawiał się co się stanie jeśli nie będzie wody lub prądu przez kilka dni w wielkiej aglomeracji, zabraknie żywności lub wystąpią masowe zamieszki. Wszelkie instrukcje jak przetrwać i co może się wydarzyć dowiesz się na tej prelekcji.


 

The Real Survival Horror Experience

Wojciech "R4ZI3L" Olczyk

Geneza, historia i ewolucja gier komputerowych z gatunku survival horror


 

Philip K. Dick – życie i twórczość autora Łowcy androidów

Kamil "Schumi" Sasal

Celem wystąpienia będzie omówienie życia i twórczości znanego pisarza S-F, Philipa K. Dicka. Był nie tylko wizjonerem, ale także osobą kontrowersyjną, która twierdziła, że ma wizje przyszłości. Był także osobą religijną, lecz pełną sprzeczności – rozwiódł się klika razy. Mimo to odniósł wielki sukces, na który musiał czekać przez pewien czas, ale było to efektem ciężkiej pracy. Omówienie jego twórczości nastręcza wiele problemów, ponieważ jest bardzo obszerna. Dlatego też autor skupi się na wybranych pozycjach z jego dorobku i adaptacji filmowych. Próbując znaleźć także odpowiedź, czy Dick poznał przyszłość człowieka i jego człowieczeństwa.


 

Zwierzęca Fantastyka czyli o ,,Futrzakach''

Michał "Pysiek" Matok

Wielu z was pewnie słyszało o fandomie furry. Jest to niezwykłe miejsce o którym ludzie mają przeróżne opinie. Masa niekoniecznie pozytywnych stereotypów i ciekawych mitów otacza całe to miejsce. Jak jest naprawdę? Czy Futrzasty fandom jest naprawdę tak zły jak mawiają niektórzy i w jaki sposób jest powiązany z fantastyką, komiksami i cosplayem? Odpowiedź na te pytania udzieli wam ,,Pysiek'' - znany w całej Polsce futrzak pojawiający się na prawie każdej typowo futrzastej imprezie. Opowie wam on o konwentach, fursuitach, sztuce i literaturze furry.


 

Przepowiednie Przyszłości z Przeszłości

Sebastian "SebastianOrf3" Raczyński

Od wielu lat ludzie starają sobie wyobrażać i przepowiadać jak będzie wyglądać świat za te kilkanaście lat. Jak wiadomo, nie zawsze się sprawdzały i np. do dzisiaj nie mamy latających samochodów czy deskolotek. Jednak zdarzały się w historii przykłady, gdzie udało im się przepowiedzieć współczesny świat - internetu i tabletów. I o tych właśnie przykładach opowiem na panelu.


 

Star Wars- Bitwy, które zmieniły Galaktykę

Kacper Błaszczyk

Gwiezdne Wojny to uniwersum usiane bitwami, zarówno tymi naziemnymi jak i kosmicznymi. Niektóre z nich zmieniły losy galaktyki. Które jednak były ważniejsze od innych? Jak przebiegała taktyka dowódców i co można było poprawić? Czy takie starcia jak bitwa o Hoth miały znaczenie? Czy w bitwie o Jakku Imperium rzeczywiście przegrało? Przyjrzymy się bitwom ze wszystkich epok Star Wars!


 

Muzyka w świecie fantastyki oczami Terry'ego Pratchetta

Ida Opalińska i Krzysztof Świętochowski

Zrobienie kariery muzycznej nie jest proste. A co dopiero w świecie, który ma kształt dysku! Jak Terry Pratchett - najbardziej ironizujący twórca fantastyki - widzi branżę muzyczną? Jakie znaczenie ma muzyka dla mieszkańców Ankh-Morpork? Czy przypadkiem w naszej rzeczywistości nie działa to podobnie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas naszej prelekcji.


 

Cartoon Network - kreskówki naszego dzieciństwa

Martyna "Szatan" Cichocińska i Katarzyna Sułek 

Ed, Edd i Eddy, Atomówki, Laboratorium Dextera czy Chojrak, tchóżliwy pies. Stare kreskówki z Cartoon Network - jednym bardziej, drugim mniej znane. Pamiętacie je? A może chcielibyście je poznać? Jeśli odpowiedź na chociaż jedno z tych pytań brzmi "tak" to doskonale trafiliście! Porozmawiamy o najbardziej znanych kreskówkach, ciekawostkach na ich temat, a na koniec omówimy najciekawsze teorie wymyślone przez fanów! A może Ty wiesz coś na temat starych kreskówek i chcesz się tym podzielić? Przyłącz się do nas i zabierz głos ;)


 

Jak zrobić film animowany?

Wiktor Kowalczyk, Bartłomiej Harna i Agata Wróbel "Cellar Studio"

Zaprezentujemy naszą twórczość filmową oraz omówimy procesy twórcze jakie przechodzą młode studia filmowe oraz zrobimy burze mózgów na temat jak zrobić dobry film oraz omówimy ciekawe efekty filmowe.


 

Aż zapiera dech w piersiach czyli o gorsetach słów kilka

Karolina Rolska "Crimson Lily"

Jeśli myślałaś/eś że gorsety to narzędzie tortur, szukasz lub interesujesz się gorsetami to ta prelekcja jest właśnie dla Ciebie. Gorsetowe prawdy i mity obalać będzie jedna z polskich Gorseciarek znana jako Crimson Lily.


 

Tworzenie gier wideo od kuchni, czyli jak powstawały największe hity.

Piotr "Bezimierz" Salwa

Czytamy oceniamy nasze ukochane gry komputerowe, konsolowe itp. Dość często jednak łatwo dajemy się ponieść i niepotrzebnie obrzucamy je błotem. Pora poznać perspektywę twórców i nabrać nowego spojrzenia i podyskutować na ten temat.


 

Legendy Miejskie - między prawdą a mitem

Michał Rolski

"Wiesz, mam znajomego którego kumpel opowiadał ostatnio..." tak zazwyczaj zaczynają się te historie. Legendy miejskie towarzyszą nam od lat, tworząc naszą współczesną mitologię. Przyjrzymy się tym najciekawszym pochodzącym z trenów Polski, przeanalizujemy ich genezę oraz sprawdzimy, ile w tym wszystkim prawdy.


 

Mitologia skandynawska, jakiej nie znacie

Natalia Kowalska

Każdy zna postacie: Thora, Odyna, Lokiego czy Heimdala. Każdy zna mit Ragnaroku. To zaś tylko wierzchołek góry lodowej. Prelekcja będzie dotyczyć mniej znanych historii i postaci prosto z mitologii skandynawskiej.


 

Zielarstwo - chwast, czy nie chwast?

Natalia Kowalska

Prelekcja będzie składał się z dwóch części. Wprowadzającej: Przedstawię znane Wam bardzo dobrze rośliny (powszechne chwasty) od innej strony. Zaznaczę jakich roślin nie powinno się próbować zbierać. Praktyczna: W części praktycznej przedstawię sposoby stosowania ziół, zarówno dla urody, zdrowia, jak i w kuchni.


 

Demonologia słowiańska - rzecz o Latawcach, Wiłach i Smokach

Natalia Kowalska

Prelekcja będzie dotyczyć demonologii Słowian. Zostaną przedstawione najbardziej popularne demony oraz ich mniej znani krewni.


 

Akademia Mistrzów cz 1 - ABC prowadzenia gier

Artur "SySCR" Jeziorski

Akademia Mistrzów - cykle prelekcji przeznaczony dla osób chcących zostać Mistrzami Gry lub stawiających pierwsze kroki w tej roli. Prelekcja obejmuje zagadnienia: - Współgracze, czyli z kim grać i w jaki sposób. - Scenariusz, czyli skąd brać pomysły i jakimi narzędziami się wspomagać. - Sesja, czyli jak prowadzić, jak opisywać świat i jak odgrywać NPC.


 

Akadamia Mistrzów cz 2 - W co grać, czyli przegląd systemów

Artur "SySCR" Jeziorski

Akademia Mistrzów - cykle prelekcji przeznaczony dla osób chcących zostać Mistrzami Gry lub stawiających pierwsze kroki w tej roli. Prelekcja obejmuje zagadnienia: - Co nowego w 2019 - Systemy dobre na początek - Systemy w konkretnych konwencjach


 

Akademia Mistrzów cz 3 - Zaawansowane techniki prowadzenia gier

Artur "SySCR" Jeziorski

Akademia Mistrzów - cykle prelekcji przeznaczony dla osób chcących zostać Mistrzami Gry lub stawiających pierwsze kroki w tej roli. Prelekcja obejmuje zagadnienia: - Tworzenie ciekawych scenariuszy - Tworzenie i odgrywanie interesujących NPC - Tricki i sztuczki Mistrza Gry


 

Fantastyka - źródło twojej mocy lub cierpienia

Tomasz "Ser Tomasz Czarny Rycerz" Stanisz

Zamiłowanie fantastyką jest szczególnie połączone z osobowością człowieka. Nie bez powodu interesujemy się baśniowymi światami pełnymi magii, czarodziei i wojowników. To wyraźna wskazówka do odnalezienia własnej tożsamości i życiowej drogi bądź ucieczka przed konfrontacją z wyzwaniami, które posiadasz w rzeczywistym świecie. Warsztat ma na celu wskazać Ci drogę do Twojej mocy i potencjału, zniszczyć fałszywe maski, które nosisz i i iluzję, w które wierzysz. Bo najwyższy czas stać się prawdziwym wojownikiem własnego życia a nie tylko go udawać na kartce papieru od D&D.


 

Bitewniaki 3-ciej Generacji - czyli Gry Bitewne wczoraj, dziś i jutro!

Artur Szyndler

Wieloletni pracownik Games Workshop i Target Games, przedstawiciel sklepu z grami bitewnymi Paladynat,opowie o trendach i zmianach w stołowych grach bitewnych. Dowiecie się o najnowszych grach na świecie, o ich tworzeniu i cechach, które pokazują niesamowitą ewolucję w bitewniakach. Poznacie sekretne klaryfikacje producentów, ich metody działania i podejście do klienta. Przed Wami mnóstwo gier bitewnych które istniały, które są na rynku i które właśnie powstają..


 

Najlepsze planszówki dla dzieci!

Michał Pajek

Obecnie w Polsce wydaje się ok. 500 nowych gier rocznie. Nie jest łatwo z tak szerokiej oferty wybrać właściwie nie sprawiając zawodu sobie i swoim pociechom. Na tym panelu zobaczycie a nawet zagracie w wiele świetnych gier. Nawet dla 3-latków!


 

Magic jako LCG - Jak grać i nie wydawać!

Michał Pajek

Do Magic the Gathering przykleiła się łatka gry pustoszącej portfel. Czy jest to zjawisko które musi występować zawsze? Oczywiście NIE! Podzielę się z Wami moim doświadczeniem zabawy tą doskonałą grą z wykluczeniem jej największego mankamentu - Pay to Win!


 

Stworzymy Konwentowego Rpg 2: Powrót Monsterka

Damian "Dante" Rosik, Oliwia "Lafrenze" Kaczor

Po razy drugi będziemy tworzyć wspólnymi siłami grę RPG! Wodze fanatazji czas puścić wolno i stworzymy kontynuację konwentowej gry z zeszłego roku! Jako że format był udany tak i tegorocznym programem będzie rpg maker, tym razem w noweszej wersji! Tak więc, jeśli chcesz wraz z nami poprowadzić historie w której ratujemy ludzkość, stworzyć epickiego bohatera, czy po prostu śmieszną ale udaną grę... przyjdź na nasz panel!


 

O kostiumach z Gry o tron

Anna "Ancymon" Daszewska

Prześledzimy drogę postaci oraz jak ich mentalna podróż została przedstawiona w strojach które noszą.


 

Karaoke Disneyowe

Anna "Ancymon" Daszewska

Jeśli dzieciństwo spędziliście na morza dnie a w waszych włosach wieje kolorowy wiatr to karaoke dla was.


 


Jak w Digital?

Marianna "Ciocia Kot" Maśnik

Prelekcja dla początkujących ogarniaczy digitalu - rysujesz na kartce i chcesz przeskoczyć na rysunek komputerowy? Chodź, opowiem Ci jak dobrać tablet, jakie są fajne programy za darmo bądź za trochę pieniążka oraz - czy w sumie warto inwestować czas w digital?


 

Nawiedzone Stany Zjednoczone cz.1

Anna Szumacher

Kto z nas nie lubi czasem poczuć dreszczyku emocji? Zajrzeć za cienką kotarę dzielącą to co znane, od tego co supernaturalne. Najlepiej w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach, żeby nas żaden duch nie zeżarł. Zapnijcie pasy, rozsiądźcie się wygodnie w jednym ze sławnych krążowników szos i wybierzcie się na wycieczkę po „nawiedzonych Stanach Zjednoczonych”. Po cmentarzyskach, nawiedzonych domach, polach bitew. Po duchach i demonach. Cel? Wschodnie Wybrzeże i dalej…


 

Czy historia może istnieć bez bohatera?

Beata Mróz

Spotkanie autorskie z Anną Szumacher


 

“Czas ognisk i bajek” czyli elementy fantastyczne w skandynawskiej literaturze dziecięcej

Anna Karnicka

Jeśli jako dzieci zaczytywaliście się powieściami Astrid Lindgren, z przejęciem słuchaliście o podróży przez Szwecję wraz ze stadem dzikich gęsi albo z nostalgią wspominacie muminki, to może być prelekcja dla Was. Razem powspominamy, porozmawiamy, zastanowimy się, ile tak naprawdę folkloru zostało do tych opowieści przemyconych,  co nas w tych historiach pociągało oraz czy (i jak) przygotowały nas do dalszej literackiej podróży. 


 

O manipulacji słów kilka

Beata Mróz

Spotkanie autorskie z Anną Karnicką.


 

Kopernik była kobietą

prowadząca: Beata Mróz plus goście Anna Szumacher, Magdalena Kubasiewicz, Anna Karnicka

Często podkreśla się, że klasyczna fantasy oferuje nam uniwersalne opowieści o walce dobra ze złem. Czy jednak przesłanie powieści Tolkiena, Lewisa czy innych popularnych pisarzy jest rzeczywiście tak uniwersalne i niekontrowersyjne, jak się nam przeważnie wydaje? W istocie również i ta literatura stała się ostatnio polem ideologicznej bitwy, w której biorą udział krytycy, czytelnicy oraz sami autorzy.


 

Fantastyczne Kielce a japoński folklor

Beata Mróz

Spotkanie autorskie z Arturem Laisenem.


 

Rzeczywistość – najpłodniejsza muza pisarza fantasty

Juliusz Wojciechowicz

Jak z codziennej szarości wydobyć kolory i jak wszystkie barwy tęczy zamienić w bezduszną czerń. O roli zmysłu obserwacji, widzenia perspektywicznego oraz empatii w tworzeniu fantastycznych, groteskowych i absurdalnych historii. Uniwersalne recepty i triki na tworzenie fabuł grozy oraz kilka słów o tym czy warto pielęgnować w sobie dziecięcą wrażliwość i wyobraźnię.


 

Zło zaklęte w postacie zwierząt

Michał Rolski

Ludzie od wieków tłumaczyli różne zjawiska przyrodnicze i społeczne obecnością duchów i demonów. Część z nich była niewidzialna, część przybierała postacie ludzkie ale niezwykle często wyobrażano je jako zwierzęta. Wampiry, wilkołaki, utopce, królowie węży... To wsztstko i znacznie więcej składało się na demoniczny świat, który dla ludzi żyjących przed wiekami był równie realny co nasz.


 

Co kryją odmęty, czyli szlakiem wodnych potworów

Michał Brzoza

Ponad 70% powierzchni naszej planety zajmuje woda. Ludzkie ciało w ok. 65% składa się z życiodajnego H20. Woda jest także środowiskiem naturalnym niezliczonej ilości potworów! Dotyczy to zarówno legendarnych monstrów, które znamy z mitów i opowieści, jak i kryptyd, czyli zwierząt, których istnienia nie udało się dowieść. Zanurzmy się w głębiny oceanów, rzek i bagien i poznajmy te interesujące, choć często niebezpieczne stwory.


 

Demony ze Śląska rodem

Michał Brzoza

Gdybym zapytał z czym kojarzy się Wam Górny Śląsk w odpowiedzi usłyszałbym z pewnością takie odpowiedzi jak: węgiel, Barbórka czy katowicki „Spodek”. Wątpię jednak czy ktoś wspomniałby o beboku. Albo meluzynie. Albo o…dziesiątkach innych stworów zamieszkujących legendy tego fantastycznego regionu! Na prelekcję zapraszamy zwłaszcza „goroli”, którzy nie mieli dotychczas okazji spotkać się ze śląskim folklorem.


 

Przyjemne z pożytecznym. Jak przyjemnie rozwijać umysł.

Adam "Rattlehead" Świercz

Przedstawię przykłady gier logicznych i innych metod, które dobrze wpływają na mózg, a przy tym zapewniają przyjemne spędzenie czasu.