Historia

"Gdzieś już o was słyszałem..."


Równo 27 lutego 2014r. odbyło się spotkanie kieleckich miłośników fantastyki, które zaowocowało powołaniem do życia "Stowarzyszenia Sabat Fiction". 21 maja tego samego roku organizacja została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, uzyskując status stowarzyszenia rejestrowego. W 2015 roku Stowarzyszenie Sabat Fiction zostało przyjęte w poczet Federacji Świętokrzyskich Organizacji Pozarządowych "Horyzont". Nadrzędnym celem Stowarzyszenia było zorganizowanie stojącego na wysokim poziomie festiwalu fantastyki. Inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem ze strony Targów Kielce S.A, drugiego co do wielkości ośrodka wystawienniczego w Polsce i wicelidera branży targowej. Efektem współpracy pomiędzy obiema organizacjami była pierwsza edycja imprezy, funkcjonującej pod nazwą „Sabat Fiction - Fest". 

Tymczasem...

Początek Jagaconu czyli pierwszego konwentu miłośników fantastyki w Województwie Świętokrzyskim sięga roku 2013. Grupa fantastów z Suchedniowa  i okolic, w spontanicznym zrywie, podjęła się organizacji imprezy zrzeszającej miłośników ogólno pojętej fantastyki i kultury dalekiego wschodu. Na przestrzeni pięciu lat liczba uczestników Świętokrzyskiego konwentu wzrosła do 1000! Pierwsze cztery edycje odbyły się na  terenie Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Suchedniowie, natomiast Jagacon V zmienił swoją lokalizację na Zespół Szkół w Kostomłotach II przy ul. Kieleckiej 9 (gm. Miedziana Góra). Podczas każdej edycji można było poczuć niepowtarzalną atmosferę konwentu w starym stylu, organizowanego na terenie szkoły. Poza standardowymi atrakcjami konwentowymi odbyły się wydarzenia takie jak ogniska, koncerty, kino plenerowe, kino 5D czy fire show.

"Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę."

Rok 2018 okazał się przełomowy ponieważ doszło do fuzji dwóch największych fantastycznych imprez w województwie świętokrzyskim. Jagacon i Sabat Fiction Fest połączyły siły wybierając z obu to co najlepsze aby stworzyć dla was jeszcze bardziej niesamowite i niezapomniane wydarzenie.

Tegoroczna edycja stanowi pierwszy poważny jubileusz imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarz fantastycznych wydarzeń w Polsce. Choć zmianom ulegały logo oraz termin festiwalu, jedno pozostało niezmienne: zasada "od fanów dla fanów", która od samego początku przyświeca organizatorom Sabat Fiction - Fest. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem literatury czy filmu; wolisz planszówki od gier komputerowych; zajmujesz się cosplayem lub fascynujesz mangą - trzy festiwalowe dni pozwolą Ci cieszyć się swoją pasją oraz dzielić się nią z innymi! Zróżnicowany program sprawia, że niezależnie od wieku każdy uczestnik - zarówno konwentowy wyjadacz, jak i osoba, która dopiero zaczyna przygodę z fantastyką - znajdzie dla siebie coś interesującego.

Do zobaczenia na Sabacie! Razem, tworzymy historie!