BLOK NAUKOWY

Program Bloku Naukowego

Chiromancja – czytanie z dłoni dla początkujących

1. Zapoznanie uczestników z pojęciem chiromancji- czytania z dłoni
2. Przedstawienie nazw i syboliki w nazewnictwie
3. Wytłumaczenie znaczeń podstawowych układów linii na dłoni
4. Przedstawienie linii pobocznych i odpowiadających im palcy wraz z symboliką
5. Krótkie warsztaty pozwalające na sprawdzenie nabytych umiejętności

Mity słowiańskie

Mity słowiańskie i nordyckie związane z kulturą słowiańską i ich występowanie w popkulturze.

Zagadki przeszlości okiem archeologa, czyli po co kosmici budowali piramidy

Od lat na całej ziemi odnajdywane są artefakty, które wydają się przeczyć oficjalnej historii ludzkości. Czy są dowodem na istnienie zaginionych cywilizacji? Podczas mojej prelekcji poruszę temat m.in. piramid w Bośni, Atlantydy, figurek z Acambaro czy Prasłowian (są wszędzie więc i tu ich nie może zabraknąć 😛 ). Tam gdzie fakty mieszkają się z fikcją warto spojrzeć na niektóre rzeczy chłodnym okiem… i odrobiną ironii 😉

Gryź ziemię! Czyli kilka słów o wampirach i metodach walki z nimi

Wampiry były, są i będą jednym z najbardziej popularnych demonów. Podczas prelekcji przedstawię historie wiary w wampiry od czasów starożytnych aż do dzisiaj, opowiem o średniowiecznych i nowożytnych metodach walki z nimi oraz przybliżę postacie kilku mniej znanych „wampirzych twardzieli” (bo nie tylko Draculą człowiek żyje 😉 ). Oprę się na ustnych przekazach, historycznych dokumentach i materiałach archeologicznych. Szkiełkiem, okiem i odrobiną ironii 😉

Konkurs plastyczny- stworzenie własnego swiata

Konkurs plastyczny, w którym uczestnicy będą mogli puścić wodze wyobraźni i wykazać się kreatywnością przy tworzeniu własnego świata fantasy lub sci-fi. Głównym zadaniem będzie zaprojektowanie mapy świata i jego opisu.

Konkurs plastyczny – najlepszy mem

Zapraszamy na prosty konkurs plastyczny mający na celu wybranie najlepszego mema stworzonego przez uczestników konwentu. Na zwycięzców czekają nagrody!

Kontrterroryzm

Żyjemy w niebezpiecznych czasach. Każdego dnia media informują nas o kolejnych atakach terrorystycznych. Czy jesteśmy bezbronni? Podczas tej prelekcji poznacie taktykę i zasady działania policyjnych pododdziałów kontrterrorystycznych.

Aż zapiera dech w piersiach – czyli o gorsetach słów kilka

Gorsety od zawsze budziły kontrowersje, postrzegane jako symbol uciemiężenia kobiet i narzędzie tortur. Obecnie wracają na salony i choć wiele się zmieniło odkąd palono je na stosach, to wciąż króluje przeświadczenie że gorsety „muszą boleć” i źle wpływają na nasze zdrowie. O utartych schematach i mitach gorsetowych jakie narosły przez stulecia, dobieraniu rozmiaru i możliwościach jakie dają gorsety opowie polska gorseciarka Crimson Lily.

Conchita

Model anatomiczny ludzkiego torsu. Każdy zwiedzający będzie miał za zadanie złożyć anatomiczne puzzle, czyli dopasować narządy do miejsca ich właściwej lokalizacji w „ciele człowieka”.

Przez ogrody, przez podwórka, płynie tani prąd z ogórka

Doświadczenia poruszające tematykę prądu elektrycznego i jego zastosowań. Uczestnicy mogą samodzielnie skonstruować owocową baterię. Celem eksperymentu jest uświadomienie uczestników, jak ogromną rolę pełni energia elektryczna w naszym codziennym życiu oraz w jaki sposób powinniśmy ją oszczędzać.

Zastosowanie soli

Sole odgrywają ogromne znaczenie w życiu człowieka. Mamy z nimi do czynienia nie tylko w kuchni, ale przede wszystkim na lekcji chemii czy w laboratorium. Uczestnicy pokazu wizualnie porównają strukturę i barwę soli oraz poznają ich zastosowanie w przyrodzie.

Czysty tlen

Doświadczenie pokazujące wpływ enzymu katalazy na rozkład wody utlenionej. Katalaza jest katalizatorem w reakcji rozkładu nadtlenku wodoru do tlenu i wody. Następuje np. w reakcji z drożdżami, które także wpływają na szybki rozkład wody utlenionej (w tym przypadku wydziela się ciepło, świadczące o reakcji egzotermicznej).

Każdy z nas ma trochę pH

Co to jest wskaźnik pH? Czy substancje codziennego użytku mogą być chemicznym indykatorem? W jaki sposób zmieniają się kolory roztworów i dlaczego tak się dzieje?  Podczas pokazu uczestnicy wykonają proste doświadczenia z użyciem wskaźników pH pozwalające odróżnić substancję kwaśną od zasadowej. Udowodnimy, że pomimo bardzo słodkiego smaku, napój typu coca-cola ma odczyn kwaśny!

Pasta dla słonia

Doświadczenie, w wyniku którego następuje katalityczny rozkład nadtlenku wodoru. Brunatne zabarwienie wytworzonej piany, świadczy o powstającym jodzie oraz jodku miedzi(I). Proces rozkładu nadtlenku wodoru jest procesem egzoenergetycznym.

Węże faraona

Korzystając z produktów z kuchennej szafki animatorzy zaprezentują fajerwerki, które nie wybuchają, nie świecą, nie płoną ani nawet nie tworzą iskier. Powstający czarny wąż to popiół „nadmuchany” ditlenkiem węgla, który daje ciekawy efekt wizualny.

Ratunek dla żołądka

Badanie wpływu leków alkalizujących na nadkwasotę żołądka. Doświadczenie mające na celu ukazanie, w jaki sposób tabletki alkalizujące przynoszą ulgę w dolegliwościach związanych z nadkwasotą żołądka.

Wybuchowa coca-cola

Widowiskowy eksperyment z użyciem herbaty, kwasu cytrynowego i sody oczyszczonej, w trakcie którego herbata zmienia barwę. Zmiana barwy spowodowana jest tym, że zawarte w herbacie taniny zmieniają barwę pod wpływem zmian pH. Dodatek sody (która łatwo hydrolizuje, gdyż jest solą słabego kwasu i mocnej zasady, podnosi stężenie jonów wodorotlenkowych (OH-) w roztworze, a co za tym idzie zwiększa pH (odczyn zasadowy). Dodanie kwasu cytrynowego lub octowego, który dysocjując zwiększają stężenie jonów wodorowych (H+) w roztworze obniża pH (odczyn kwaśny). W wyniku połączenia tych roztworów powstaje burzliwa reakcja rozkładu anionów węglanowych z wydzieleniem się dwutlenku węgla.

Ogień w butelce

Doświadczenie przedstawiające reakcję spalania par alkoholu (etanolu) wypełniających butelkę.  Po przyłożeniu zapalonego łuczywa następuje reakcja spalania a pojawiający się niebieski płomień wędruje w dół butelki.

Wojna Cybernetyczna

Tradycyjne konflikty zbrojne praktycznie od dekad nie występują w Europie. Nie oznacza to, że konfliktów nie ma. Aktualnie przeniosły się one do globalnej sieci. Wszystko jest komputerem. Wszystko jest podłączone. Zapraszam na podróż w świat hakerów, ich narzędzi i wojskowych broni cybernetycznych.

Trzy węgielki w wodę kładź… Specyfika ludowego leczenia magicznego

Najważniejszym gościem tegorocznego bloku naukowego Sabat Fiction – Fest jest prof. Marzena Marczewska – językoznawczyni, wykładowczyni Instytutu Filologii Polskiej oraz Prodziekan ds. ogólnych i współpracy z zagranicą na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, autorka kilkudziesięciu publikacji naukowy i popularnonaukowych, a także przewodnicząca Kieleckiego Towarzystwa Naukowego! Podczas festiwalu Pani Profesor wygłosi prelekcję poświęconą ludowym praktykom leczniczym, rytuałom i wierzeniom, które na przestrzeni wieków miały zapewnić ludziom zdrowie i odegnać choroby.