BLOK LITERACKI

Program Bloku Literackiego

 

Morderczy konkurs wiedzy o „Grze o Tron”

Wiesz co widniało na herbie rodu Boltonów? Jak nazywały się smoki Aegona Zdobywcy? A może za przykładem Jona Snow nic nie wiesz? Jeśli Westeros nie ma przed Tobą tajemnic i tak jak Varysowi i Theonowi nie brak Ci…odwagi podejmij wyzwanie w naszej rywalizacji!

Ekstremalny konkurs wiedzy o „Wiedźminie”

Pamiętasz ilu czarodziejów zginęło w bitwie pod Sodden? Czemu Triss Merigold nie nosiła dekoltów? A może potrafisz złożyć znak Aard? Nieważne czy jesteś złotym smokiem, wędrownym kapłanem Wiecznego Ognia czy rubasznym krasnoludem. Jeśli znasz odpowiedzi na powyższe pytania przyjdź i sprobuj sił w naszym konkursie!

Językotwórstwo na poważniej

Językotwórstwo obejmuje wszelkie zajęcia związane z wymyślaniem nowych sposobów komunikacji w różnych celach, włącznie z esperanto, klingońskim albo językami programowania, ale na tej prelekcji uczestnicy dowiedzą się, co jest potrzebne, aby stworzyć solidny i charakterystyczny język dla jakieś stworzonej powieści (jak na’vi, quenya, dothraki). Punkt programu, oprócz teoretycznego, będzie miał również charakter interaktywny — spróbujemy zrobić wspólnie własny szkic języka fikcyjnego, od systemu dźwiękowego aż po większą skalę, jeśli będzie na to czas.

Lovecraft w popkulturze

Każdy kto siedzi w fantastyce jakiś czas spotkał się z nazwiskiem Lovecraft. Często też słyszy się o Cthulhu czy Necronomiconie. Ale czasami odniesienia są tak subtelne że tylko hardcorowi fani potrafią je wyłapać. Będzie wszystko w adaptacjach Lovecrafta, odniesieniach i inspiracjach oraz czym jest horror lovecraftowski.

Rok 1984 i Nowy wspaniały świat – totalitaryzm i totalitarna demokracja

Wystąpienie będzie poświęcone dwóm książkom: Georga Orwella „Rok 1984” oraz „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya. Opis oraz porównanie różnic i podobieństw dwóch wizji totalitarnego świata, które prezentują odmienne podejście do kwestii przemocy oraz równości. Jednakże celem wystąpienia jest odpowiedź na pytanie, czy grozi nam powrót do dyktatury w ponowoczesnym świecie? Czy będzie to świat Orwella czy Huxleya? Całość będzie prezentowana także w odniesieniu do innych autorów, dokonujących podobnej analizy.

Symbolika kruka w wierzeniach różnych kultur

W tym roku zadebiutowałam powieścią fantasy „Wyspa Mgieł” w wydawnictwie Genius Creations, w której istotną rolę odgrywa właśnie kruk. Symbole, dawne wierzenia i kultury oraz komparatystyka mitów są moją pasją. Podczas prelekcji mam zamiar zachęcić uczestników do odkrywania własnych skojarzeń z krukiem i prześledzenia często nieuświadamianych uwarunkowań kulturowych jego symboliki oraz opowiedzieć o różnych jego wymiarach.

O literackich potworach i ich pochodzeniu.

Jak wyglądał pierwszy wampir? Jaki wpływ na dzisiejsze potwory miały tłumaczenia? Dlaczego popkultura tak kocha zombie? Tego wszystkiego dowiecie się z niniejszej prelekcji!

„Jak nie dać się zabić w świecie słowiańskich demonów”

Krótki wykład na temat słowiańskich demonów oraz sposobów na ich zabicie lub oszukanie. Jednak czy wszystkie słowiańskie demony są złe? Przekonajcie się sami!

Katarzyna Berenika Miszczuk – spotkanie autorskie

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Katarzyną Miszczuk – lekarką, miłośniczką kultury Słowiań oraz autorką bestsellerowego cyklu „Kwiat Paproci” i  niebiańsko – piekielnych przygód Wiktorii Biankowskiej!

Jak podbiliśmy Moskwę?

Raz już się udało. Byliśmy w Moskwie dwa razy, a bojarzy i kniaziowie bili nam czołem. Jak to możliwe, że zajęliśmy stolicę naszego największego wroga?

Spotkanie autorskie z Jackiem Komudą

Jacka Komudy herbu Kościesza nie trzeba nikomu przedstawiać: pisarz, historyk, rekonstruktor…Wszystkie waćpanny i waszmościów zapraszamy na spotkanie autorskie, podczas którego padną pytania o najnowszą książkę Autora, jego fascynacje historią oraz plany na przyszłość.

„Heros wędrowniczek. O podróżach wikingów w najdalsze zakątki świata na przykładzie wybranych sag legendarnych.”

Islandczycy mieli podróżowanie we krwi, więc i bohaterowie ich sag nie mogli siedzieć bezczynnie. Heros opisany w sagach to podróżnik, który swoje największe przygody przeżywał na dalekich wyprawach. Gdzie podróżował, w jakim celu i z kim musiał tam walczyć? Przyjrzymy się tym zagadnieniom na przykładzie wikinga Rollona (sportretowanego ostatnio w Wikingach), który w islandzkiej tradycji stał się Hrolfem Wędrowniczkiem.

Z wikingami dookoła świata, czyli spotkanie autorskie z Łukaszem Malinowskim

Od wielu lat wikingowie niepodzielnie władają wyobraźnią fantastów, dostarczając inspiracji kolejnym powieściom, grom oraz filmom. O fenomenie najeźdzców ze Skandynawii porozmawiamy z Łukaszem Malinowskim – doktorem historii specjalizującym się w historii i kulturze wikingów, którym poświęca zarówno prace naukowe, jak i powieści historyczne z Ainarem Skaldem w roli głównej.

O debiutowaniu słów kilka

Jak szukać wydawnictw, jak przygotować propozycję wydawniczą, czemu nie warto słuchać taksówkarzy i jak nie stać się…krabem.

Spotkanie autorskie z Jackiem Łukawskim

Jacek Łukawski – kielecki scyzoryk w fantastycznym świecie: pisarz, wydawca, grafik komputerowy, wielbiciel motoryzacji. Autor opowiadań z tomu „Gawędy motocyklowe” oraz znakomitego cyklu fantasy „Kraina Martwej Ziemi” opowie o tym, co zmieniło się od czasu jego ostatniej wizyty na Sabacie i kiedy w księgarniach pojawi się trzeci tom przygód Arthorna!

„Idzie mój Pan, czyli 2017 rokiem Komornika – o tym, jak powstają bluźniercze, krwawe gnioty i dlaczego Fronda nienawidzi Gołkowskiego”

 Prelekcja o tym, jak powstają bluźniercze, krwawe gnioty i dlaczego Fronda nienawidzi Gołkowskiego

Taki duży, taki mały, może świętym być – o najbardziej kuriozalnych pomysłach i imionach, jakie trafiły do kościelnego panteonu”

Prelekcja o najbardziej kuriozalnych pomysłach i imionach, jakie trafiły do kościelnego panteonu

„Świat na wynos, do tego frytki i colę – czyli w jaki sposób gry RPG nauczyły mnie tworzyć na poczekaniu uniwersa, zapełniać je bohaterami i splatać ich losy w fabułę książki”

 Czyli w jaki sposób gry RPG nauczyły mnie tworzyć na poczekaniu uniwersa, zapełniać je bohaterami i splatać ich losy w fabułę książki”

Spotkanie autorskie z Michałem Gołkowskim

 Michała „Meesha” Gołkowskiego śmiało można nazwać „pisarzem renesansu”. Na swoim koncie ma postapokaliptyczne powieści spod znaku Stalkera, osadzone w realiach I Wojny Światowej „Stalowe Szczury” oraz kontrowersyjny cykl „Komornik”. Zapraszamy na spotkanie autorskie na którym Michał opowie co zmieniło się w jego karierze od czasu ostatniej wizyty na Saacie!

Gdzie się podziali paladyni? Na przykładzie nie tylko własnych bohaterów spróbuję pogdybać co się stało z pozytywnymi bohaterami opowieści. Czy kiedykolwiek naprawdę istnieli?

Obecnie bohatwerowie są zmęczeni, a czasem wręcz zdruzgotani. Taka moda. Prawie wszyscy herosi Marvela mają swoje za uszami, w fantasy praktycznie rządzą antybohaterowie a w dalekiej galaktyce jednym z głównych herosów jest przemytnik, zaś wśród czarnych charakterów znajdują się ścigający go łowcy nagród. Po dekadach podczas których naszym ulubionym łowcą skarbów był szukający artefaktów dla muzeów Indiana Jones zastąpił go złodziej Nathan Drake penetrujący (i nierzadko wysadzający) starożytne ruiny dla pieniędzy.

Prawdziwych szlachetnych bohaterów już prawie nie ma.
Ale czy kiedykolwiek istnieli?”

„Podejście do słowiańskiego świata w polskiej fantasy – powieści Witolda Jabłońskiego, Marty Krajewskiej i moje.

W ostatnich latach tzw. „słowiańska fantasy” robi się coraz modniejsza. Na czym polega i w jak różnorodny sposób można do niej podchodzić spróbuję opowiedzieć na przykładzie wybranych powieści polskich autorów.”

Spotkanie autorskie z Pawłem Majką

wkrótce

Panel: To my Słowianie!

Panel: Historia a fantastyka

Panel: Fantastyka „ambitna” vs fantastyka „rozrywkowa

Wiedzówka o wszystkim.

Wiesz jak brzmiało pierwsze zdanie które wypowiedział Bilbo Baggins? Kiedy urodził się Harry Potter? Jakim typem droida był C3PO? Chcesz zmierzyć się z innymi fanami popkultury? Zapraszam na wiedzówkę ogólnofandomową.

Spotkanie autorskie z Arturem Szyndlerem

Autor świata Kryształów Czasu, pierwszego polskiego RPG, serii powieści Saga o Katanie oraz gry planszowej Labirynt Śmierci zaprasza na spotkanie, na którym opowie o IV edycji słynnego RPG’a!